Naše zahteve in predlogi
-
Zaradi vseh navedenih razlogov, MOL pozivamo, da rušenje obstoječih zelenih površin in predlagane spremembe, v okviru stanovanjske namenske rabe, uvedene brez analize pripadajočih površin GJD, izloči iz Predloga Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Ljubljana – izvedbeni del, ki bo v obravnavi na naslednji seji mestnega sveta in preneha z vsemi planskimi dejavnostmi v ŠS 6, ki bi pomenile nižanje kvalitete bivanja v soseski.
-
Od MOL pričakujemo, da na podlagi zgoraj navedenih razlogov sproži postopek ničnosti pogodb med podjetjem Giposs in Video Art d. o. o. ter ostalimi zasebnimi pravnimi osebami, oziroma v takem postopku vztraja, brez »poravnave« na račun kvalitete bivanja in pravic prebivalcev v soseski. Predpogoj za to so pravilno evidentirane nepremičnine v katastru (na podlagi načrtov parcelacije iz ZN in nadaljnje urbanistične in upravne dokumentacije), za katere je izdano, ali bi moralo biti, »uporabno dovoljenje«; za ta namen mora občina javno predstaviti interno listino Evidentiranja nepremičninskega premoženja (izdelal LUZ, d.d.). Zahtevamo, da občina s sklepom občinskega organa o statusu GJD status vpiše v Zemljiško knjigo in s tem zagotovi nedotakljivost take nepremičnine.
-
V izogib nadaljnjim poskusom nesprejemljive pozidave zelenic, se zavzemamo, da se vsa zemljišča v ŠS 6, ki predstavljajo odprte površine v javni rabi in interesu, razglasi kot grajeno javno dobro (GJD) lokalnega pomena, z upoštevanjem vseh listin iz časa nastanka in gradnje soseske, vključno z urbanističnimi dokumenti, kot so zazidalni načrt in iz njega izhajajoče listine, ki jim je predstavljal pravno podlago.
-
Ker SOZD Giposs kot graditelj in začasni imetnik uporabne pravice za zemljišča ŠS 6 svoječasno ni izvedel svojih obveznosti (tj. po dokončanju izgradnje soseske) in jih pravilno evidentiral v javnih evidencah, predlagamo, da se to stori v okviru OPPN za prenovo in sanacijo stanja zaradi neurejenih evidenc z upoštevanjem pogojev iz časa gradnje.