Galerija
Beli gaber Klemen
Beli ali navadni gaber (Carpinus betulus), starost 50 let, stalni naslov ŠS6, častni občan ŠS6
KLEMEN IN NJEGOVI ŠIŠENSKI OTROCI
Klemen bdi nad sosesko od vsega začetka, najverjetneje je bil zasajen leta 1971, proti koncu gradnje Šišenske soseske 6 (1964 - 1972). Že 50 let raste, se razvija, razteguje svoje mogočne veje proti nebu nad Šiško in v svoji krošnji nudi varno zavetje številnim malim bitjem. Svoje krošnje pa dobrohotno ne ponuja zgolj pticam in ostalim malim živalicam.
Klemen pripoveduje prečudovito zgodbo o simbiozi in sobivanju ljudi ter narave. Pripoveduje zgodbe številnih generacij soseske, pripoveduje o odraščanju, o brezskrbnem otroštvu, o ljubezni, enostavno pripoveduje o življenju. Prebivalstvo soseske si s Klemnom deli številne spomine in nepozabne utrinke. Vsako pomlad, v aprilu in maju, Klemen zacveti. In vsako pomlad, ko ozeleni in se otopli, se na njegove veje poleg ptic, v njegovo varno naročje, vrnejo tudi otroci iz okoliških blokov ŠS-6.
V krošnji po njegovih vejah posedajo, se igrajo, delajo nalogo po šoli, se družijo, si pripovedujejo zgodbe, na njem in z njim so si ustvarili svoj otroški, pravljični svet. Lahko bi dejali, da so številne generacije iz soseske zrasle na Klemnu in tudi odrasle z njim. Otroci so z več deset letnim plezanjem, ujsanjem, posedanjem in skakanjem sooblikovali njegove veje ter obliko krošnje. Poleg Klemna, v ravni vrsti, kot čuvarji soseske, bdijo še trije Beli gabri iste starosti, a imajo vidno šibkejše veje in predvsem ne tako čudovite krošnje, kot jo je v simbiozi z otroško igrivostjo in navihanostjo, razvil Klemen. Koliko desetletij že trajata ta simbioza in sobivanje drevesa Klemna in otrok iz soseske, ne ve več nihče natančno. Nihče ne ve niti kdo in kdaj je poimenoval Klemna. A je to popolnoma nepomembno.
Ko govoriš z okoliškimi otroci, pravijo, da on skrbi zanje in oni zanj. Klemen je imel do letošnjega leta tudi 'spremljevalko'. Izbrali so mu jo takisto tukajšnji otroci. Po njihovih besedah: "Da mu ne bi bilo dolgčas. Da ima družbo." Od letošnjega leta Marjetice ni več. Letos poleti so jo posekali. Nihče ne ve, zakaj. Brez pojasnil, v mraku. Poteptali in skrunili so jim njihov svet. Svet, ki so si ga s svojo domišljijo in ljubeznijo ustvarili sami. In postaja vse manjši. Vse bolj nepravičen, izključujoč, nestrpen. Klemen je s svojo vztrajnostjo in kljubovanjem, vseskozi učil, prišepetaval in kazal pot. Kaže nam jo skupaj z otroci tudi sedaj.
Klemen je simbol odpora, upora in prizadevanj za boljši jutri vseh generacij Šišenske soseske 6. Najbolje se počutimo znotraj Arnautovićeve trdnjave, obožujemo Zeleno srce soseske, vsako ikonično podkvico, soteski ali pa megastrukture, ki se kot silhuete Polhograjskih dolomitov dvigujejo nad Zgornjo Šiško. Želimo si urejenih odprtih javnih zelenih površin, varna otroška in športna igrišča, urejena cestišča in pločnike, revitalizirano sosesko. A si želimo, da se le-to prične urejati na sistemski ravni in ne da interesi posameznikov, poteptajo ali prevladajo nad našimi osnovnimi pravicami. Želimo si vključenosti pri vseh procesih odločanja. Želimo si transparentnosti, strokovnih analiz, študij, kakšne so potrebe, želje in navsezadnje pravice prebivalstva, predvsem otrok, mladostnikov, upokojencev in mladih. Smo pisana, raznolika soseska, odprta in kot taka si želimo, da tudi ostane.
Ekipa Šišenskega Vihorja
Ingver in gverilke & Zlatko Djogić
Prishluhnite kako zveni brezpogojna ljubezen do glasbe, življenja, in do Šiške.
Gromka / Ljubljanka, 17.12. 2021, INGVER in GVERILKE
Šišenski vihor, 10.9.2021
Fotografije: Saša Ribič, Žiga Sagadin, Erazem Paravinja
Šišenski vihor 2, 2.10.2021
Tekstilno svetlobna instalacija, 10.9.2021
Fotografije: Saša Ribič, Žiga Sagadin, Erazem Paravinja